Działalność nierejestrowana, a sklep online? Wywiad z mecenas Kingą Konopelko o prawnych aspektach biznesów prowadzonych przez przedsiębiorcze mamy.

Czy, aby prowadzić sprzedaż internetową i otworzyć sklep online, musimy zarejestrować działalność gospodarczą? Czy możemy działać legalnie online, prowadząc jedynie działalność bez rejestracji? Czy można sprzedawać tylko jeden produkt? Jakie dokumenty będą potrzebne, by prowadzić sklep zgodnie z prawem? Czy można otworzyć sklep online w czasie, gdy jesteśmy na urlopie macierzyńskim/wychowawczym?

Jeśli jesteś mamą, która zadaje sobie powyższe pytania – zostań i przeczytaj dzisiejszy artykuł do końca. Do rozmowy zaprosiłam mecenas Kingę Konopelko. Specjalistkę w łączeniu biznesu i prawa. Wywiad jest tak przeprowadzony, byś mogła wynieść z niego jak najwięcej wiedzy i być znalazła odpowiedź na większość nurtujących Cię pytań. Z uwagi na obszerność materiału i cenne wskazówki – polecam przeczytać go dwa razy. Teraz i jak, już zaczniesz działać w kierunku otwarcia swojego sklepu. Jestem bowiem pewna, że po lekturze tej rozmowy, zyskasz nową energię do walki o własny biznes i postępując wedle wskazówek uzyskanych od Pani mecenas – przygotujesz dokumenty, by ruszysz ze sprzedażą swojego pierwszego produktu.

Kingo, jakaś mama, chce sobie dorobić na urlopie macierzyńskim i zacząć sprzedawać ręcznie dziergane kocyki – czy musi zakładać działalność gospodarczą czy może mieć swoja stronę, sklep internetowy i prowadzić działalność bez rejestracji?

Mamy, które chcą przetestować swój pomysł na biznes albo – tak jak powiedziałaś, chcą sobie dorobić na macierzyńskim, mogą skorzystać z tej opcji i zacząć prowadzić działalność bez rejestracji. Jest to naprawdę bardzo dobre rozwiązanie, bo pomimo bycia na urlopie macierzyńskim, można działać legalnie.

Ostatnio po jednym z Live’ów, w którym mówiłam o możliwości prowadzenia sprzedaży on-line, dostałam pytanie:

A co jak ktoś się dowie (czyt. ZUS/ pracodawca), że robię coś na boku w czasie urlopu macierzyńskiego, że chcę sobie dorobić. Może lepiej jak będę sprzedawała tylko wśród znajomych, po cichu, bez strony, bez fanpage’a, bez sklepu?.    

Rozumiem te obawy, ale na szczęście aktualnie wobec możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej, są już one nieuzasadnione. Mam nadzieję, że podczas naszej rozmowy uda mi się rozwiać wątpliwości, które pojawiają się w tym temacie.

Zacznijmy od tego, że sprzedając w ramach działalności nierejestrowanej, możesz się reklamować, możesz budować swoją markę.  To czy będziesz to robić zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i od przyjętej strategii. Jeśli nie chcesz się reklamować i wiesz, że ze zleceń pochodzących z samych poleceń uzbierasz kwotę 1125 zł, to oczywiście możesz się zatrzymać na sprzedaży wśród znajomych, ale … jeśli wiesz, że z poleceń otrzymasz zlecenia na 200, 500 czy 800 zł, warto sobie pomóc i nie czekać aż Klienci sami Cię znajdą.

Jak mogę się reklamować?

Możesz więc założyć własną stronę internetową, stworzyć swój sklep internetowy, założyć fanpage na Facebooku czy Instagramie. Jeśli chcesz – możesz też umieszczać ogłoszenia na olx czy na innych portalach bez ryzyka, że jak tylko ZUS czy Urząd Skarbowy Cię tam dostrzegą, to od razu ruszą z kontrolą. Prawo daje Ci możliwość dorabiania bez działalności przy spełnieniu określonych wymogów, więc jeśli masz tylko pomysł, to z tej możliwości korzystaj.  Oczywiście pamiętaj, że taka sprzedaż/strona/sklep musi posiadać takie elementu jak np. Regulamin sprzedaży, Polityka prywatności, odpowiednie checkboxy/zgody,  w niektórych przypadkach będziesz musiała posiadać kasę fiskalną, ale jest to wszystko do zrobienia.

Czy dotyczy to wszystkich usług i produktów? Czy można sprzedawać w formie działalności nierejestrowanej tylko produkty fizyczne? Czy również e-booki? Webinary? Usługi doradcze?

Nie jestem w stanie wymienić całego katalogu usług i produktów, które można sprzedawać legalnie na działalności nierejestrowanej. Tu ogranicza mnie przede wszystkim wyobraźnia. 

Podzielę się jednak taki prostym testem dla mam, które czytają ten wywiad.

Jeśli zastanawiasz się czy możesz prowadzić działalność nierejestrowaną, sprawdź czy spełniasz te trzy wymogi, o których mówię poniżej

 • Przychody z twojej działalności nie przekroczą w miesiącu 1125 zł (dotyczy przychodu osiąganego w 2019r.; może on się zmieniać w kolejnych latach).
 • Nie prowadziłaś wcześniej działalności albo prowadziłaś ją, ale przed 30 kwietnia 2017 roku twoja firma została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i od tego momentu nie rejestrowałaś jej ponownie,
 • Twoja działalność nie wymaga koncesji, zezwoleń albo wpisu do rejestru działalności regulowanej.

Jeśli spełniasz te trzy wymogi – możesz prowadzić działalność nierejestrowaną.

Możesz więc sprzedawać e-booki, materiały audio/video.

Możesz tworzyć kursy on-line, świadczyć usługi doradcze, udzielać konsultacji, korepetycji.

Zajmujesz się rękodziełem? Proszę bardzo – zacznij na tym zarabiać. Przepisy prawa Ci na to pozwalają.

https://www.prawo-mamy.pl/2018/05/04/dzialalnosc-nierejestrowana/

Jak rozpocząć sprzedaż online? Od czego zacząć? Jakie dokumenty musi przygotować przedsiębiorcza mama? 

Jeśli chcesz sprzedawać on-line, to myśląc o swoich produktach czy usługach, o wartości, którą otrzymają Twoi odbiorcy, musisz też zatrzymać się chwilę i pomyśleć o Twoich Klientach z perspektywy osób, które Cię jeszcze nie znają, nie wiedzą kim jesteś, czy jesteś uczciwa, czy nie znikniesz z ich pieniędzmi nie wysyłając im produktuJ lub nie sprzedasz pozyskanych przy zamówieniu danych osobowych.

To są m.in. powody, dla którego rozpoczynając sprzedaż on-line będziesz musiała zadbać o 3 podstawowe obszary, które powinny zostać uregulowane m.in. na Twojej stronie sprzedażowej (nawet jeśli jest to blog), w Twoim sklepie internetowym czy w ramach sprzedaży za pośrednictwem olx, a także gdy cała sprzedaż odbywa się podczas korespondencji e-mailowej czy za pośrednictwem Messengera

O co w takim razie musimy zadbać?

Najważniejsze są trzy rzeczy:

 • Regulamin sprzedaży.
 • Polityka prywatności opisująca zasady przetwarzania danych
  osobowych zgodnie z RODO.
 • Odpowiednie checkboxy i komunikaty podczas procesu sprzedaży.

Może opowiesz krótko o tych trzech obszarach? 

Regulamin sprzedaży to nic innego jak Twoja umowa z Klientem. To są Twoje zasady, na jakich chcesz współpracować z Klientem. Opisujesz w nim zarówno kwestie istotne dla Ciebie, jak i dla Klienta; uwzględniasz w nim też wszystkie wymagane przez prawo informacje.

Klient chce kupić od Ciebie produkt, usługę? Musi ten Regulamin zaakceptować.

Dzięki temu Ty masz pewność, że umowa została skutecznie zawarta.

Posiadając Regulamin, opisując w nim np. zasady odstąpienia od umowy – masz też pewność, że po tym jak np. Klient poprosi Cię o stworzenie produktu zgodnie z jego indywidualnymi preferencjami, po przyjęciu zamówienia nie będzie mógł już z niego zrezygnować. Brak takiego Regulaminu w takim przypadku powodowałby to, że pomimo że napracowałaś się przy stworzeniu produktu, Klient mógłby go zwrócić bez konsekwencji, a Ty musiałabyś mu oddać pieniądze. Regulamin sprzedaży nie ma więc na celu zapewnienie ochrony tylko Klientowi. Regulamin sprzedaży chroni też Ciebie.

Kolejny obszar to Polityka prywatności. Czym jest i czy każda przedsiębiorcza mama musisz ją posiadać?        

Jeśli komunikujesz się z Twoimi potencjalnymi Klientami lub Klientami e-mailowo, przez Messenger, przez Facebook/Instagram, przez formularz kontaktowy lub jeśli w jakikolwiek inny sposób zbierasz ich dane osobowe (imię, nazwisko, adres e-mail, itp.), ten dokument będzie Ci potrzebny.

W Polityce prywatności opisujesz zasady, jakie stosujesz przy przetwarzaniu danych osobowych użytkowników Twojej strony (czyli np. przy zbieraniu tych danych). W Polityce prywatności opisujesz kim jesteś, w jakim celu zbierasz dane, w oparciu o jaką podstawę prawną, komu te dane przekazujesz, czy podanie tych danych jest dobrowolne, jak długo te dane będziesz przechowywać, itp.

Taką Politykę – link do niej, należałoby umieścić m.in.: na Twojej stronie internetowej (np. zakładka na dole strony), w sklepie internetowym pod formularzem zamówienia, w stopce maila, na stronie z ogłoszeniem dot. Twoich usług/produktów. Jeśli masz fanpage, link do Polityki prywatności powinnaś umieścić także na Facebooku [zakładka: Informacja – Zasady ochrony prywatności]

Zgody/checkboxy/komunikaty?

To trzeci istotny obszar, na których skupiam się podczas indywidualnych wdrożeń dostosowując strony sprzedażowe moich Klientów do wymogów. Mówię też o nim szczegółowo w kursie „Jak w 3 krokach zacząć legalnie sprzedaż on-line”.

Zgodę możesz uzyskać bądź poprzez zaznaczenie przez Klienta checkboxa (jeśli zamierzasz wprowadzić automatyzację) lub poprzez uzyskanie od Klienta zgody np. w treści przesyłanej Ci wiadomości.

Checkboxy/zgody, które najczęściej pojawiają się w procesie sprzedaży to:

– akceptacja regulaminu

– zgoda na wysyłkę newslettera

– zgoda na wykonanie usługi przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy

– zgoda na dostarczenie produktu elektronicznego przed upływem 14 dni od dnia zawarcia umowy.

Niektóre z tych zgód należałoby obowiązkowo uzyskać, jak np. akceptację Regulaminu. Inne – jak np. zgoda na wysyłkę newslettera powinny być dobrowolne.

Od czego zacząć, jeśli mamy tylko jeden produkt (wcześniej wspomniane dziergane kocyki) albo tylko jeden e-book? Czy dla jednego produktu, który sprzedajemy online prowadząc działalność nierejestrowaną też musimy stworzyć regulamin?

I tu poruszyłaś kolejne, bardzo często pojawiające się pytanie o to, od którego momentu trzeba mieć Regulamin czy Politykę prywatności i czy ma to w ogóle znaczenie.

Prawda jest jednak taka, że obowiązek posiadania tych dokumentów jest zupełnie niezależny od tego ile osób kupi nasz produkt oraz ile produktów mamy w sprzedaży.

Ochroną ma być objęta każda sprzedaż, a więc każda transakcja z Klientem – niezależnie od tego czy będzie ona jedyną transakcją w sklepie lub czy wszystkie transakcje będą odnosiły się tylko do jednego produktu.

Sprzedajesz on-line? Musisz mieć więc Regulamin i Politykę prywatności oraz odpowiednie zgody niezależnie od tego czy sprzedajesz w ilościach hurtowych czy też sprzedajesz pojedyncze egzemplarze lub pojedyncze usługi.

Najważniejszym dokumentem jest regulamin sklepu. Jak powinien wyglądać? Od czego zacząć?

Najlepiej jest zacząć od zrobienia sobie takiego wewnętrznego audytu sprzedaży. Warto rozpisać sobie co planujemy sprzedawać, w jaki sposób sprzedaż będzie prowadzona, w jaki sposób produkty/usługi będą dostarczane, czy będziemy korzystać z zewnętrznego serwisu płatności itd. Odpowiedzi na te pytania o Twoją sprzedaż powinny znaleźć się w Regulaminie. Chodzi o to, żeby już w tym momencie uświadomić sobie, że stworzenie Regulaminu nie jest oderwane od rzeczywistości, nie jest to dokument opisujący „jakieś” nikomu niepotrzebne wymogi prawne.

Co powinno się znaleźć w Regulaminie?

Przede wszystkim zacznij od wskazania podstawowych informacji na Twój temat. Podaj swoje imię i nazwisko, adres do kontaktu, adres e-mail, numer telefonu/faksu – jeśli posiadasz.

Możesz też wskazać, co sprzedajesz/jakie usługi świadczysz.  Opisz to w sposób ogólny (np. Na stronie sklepu możesz kupić e-booki, materiały audio, nagrania webinairów). Szczegółowy opis oferty, informację o cenach Twoi Klienci znajdą już na Twojej stronie – przy konkretnych produktach.

Wyjaśnij też Klientowi, kto jest kim w całym procesie zakupowym i co oznaczają pojęcia używane w Regulaminie (np. kim jest Konsument, Sprzedawca, czym jest usługa/produkt). Podaj Klientowi taki „podstawowy słowniczek” pojęć.

Wskaż także jakie warunki techniczne musi Klient spełnić, żeby korzystać z Twoich produktów/usług. Przykładowo, jeśli udzielasz konsultacji on-line przez skype, dookreśl, że Klient musi posiadać dostęp do tego programu.

Następnie, opisz klientom to co ich najbardziej interesuje, tzn.  w jaki sposób mogą dokonać zakupu, w jaki sposób mogą zapłacić i kiedy to powinni zrobić (szczegółowe informacje dot. tych kwestii możesz także zawrzeć przy opisie produktu/usługi).

Równie ważne jest opisanie tego kiedy i jak Klient otrzyma od Ciebie produkt/usługę. Informację dot. sposobu i terminu dostawę opisz bądź w Regulaminie, bądź przy opisie usługi/produktu, bądź w specjalnie wyodrębnionej zakładce na Twojej stronie.

Istotna jest także kwestia – kiedy dochodzi do zawarcia umowy, na jaki okres umowa jest zawarta, a także kiedy i jak można od niej odstąpić lub w inny sposób ją rozwiązać.

Inne elementy, które należy uwzględnić to np. informacja o tym, że odpowiadasz za wady; opisz także procedurę reklamacji czy zasady dot. pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń.

Pozostałe elementy, które należy wymienić to także informacja o tym, czy masz obowiązek przestrzegania np. branżowych kodeksów etycznych, czy wymagasz ustanowienia kaucji czy innych gwarancji, itp.

Pamiętaj, że każdorazowo należałoby przeanalizować, jakie informacje w Twoim przypadku powinny być dodatkowo uwzględnione w Regulaminie, żeby był on takim dokumentem, w którym Klienci znajdą odpowiedzi na kluczowe pytania dot. prowadzonej przez Ciebie sprzedaży.

Czy mamy prowadzące działalność bez rejestracji, otwierające sklep online, muszą mieć kasę fiskalną?

To, że prowadzi się działalność nierejestrowaną nie oznacza, że z tego tytułu automatycznie jest się zwolnionym z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. To czy mama działająca bez rejestracji będzie mogła działać też bez kasy fiskalnej będzie uzależnione od tego, co będzie sprzedawane, jakie usługi będą świadczone czy płatność będzie dokonywana tylko elektronicznie itp. Nie jestem w stanie udzielić więc jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek należałoby indywidualnie rozpatrzeć. Myślę, że warto w tym miejscu odesłać Was do artykułu, który napisała Asia o kasie fiskalnej w działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana, a kasa fiskalna 2019. Sześć informacji dla przedsiębiorczych mam.

Czy można samodzielnie stworzyć Politykę prywatności, Regulamin sprzedaży czy zadbać o inne prawne aspekty? 

Jak najbardziej. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, jest to możliwe. Musisz się tylko do tego odpowiednio przygotować, poświęcić czas na zapoznanie się z materiałami, rozpisać sobie poszczególne etapy krok po kroku i powoli je wdrażać. W internecie jest mnóstwo materiałów na ten temat. U mnie na fanpage’u @Kinga Konopelko – Prawnik przedsiębiorców masz możliwość uzyskać dostęp do bezpłatnych materiałów dot. sprzedaży on-line. Wiem jak dużo wątpliwości pojawia się w związku ze sprzedażą on-line i stąd też pojawił się pomysł na 7-dniową dawkę wiedzy w postaci serii praktycznych maili z cyklu #prawoibiznes – Sprzedaż on-line w pytaniach i odpowiedziach.

Jeśli chcesz przygotowywać swoje dokumenty, w oparciu o inne dostępne w internecie zwróć uwagę na to, żeby przede wszystkim nie powielać tzw. klauzul niedozwolonych, które często pojawiają się w różnych Regulaminach sklepów – nawet tych, które powinny świecić przykładem. Pamiętaj też, żeby wyłapać różnice między dokumentami, na których się chcesz się wzorować i dostosować je do swojej działalności. Jeśli nie będziesz mieć wiedzy, to po prostu, pomimo dobrych chęci ryzyko stworzenia nieprawidłowych dokumentów jest bardzo duże.

Czasem warto skorzystać z pomocy prawnika, prawda?

Tak. Można zlecić prawnikowi wdrożenie dokumentów. W takiej sytuacji audyty zarówno pod kątem RODO na stronie www, jak i audyty sprzedaży przeprowadza specjalista, on też przygotowuje kompletną dokumentację, przygotowuje też treści wszelkich zgód i checkboxów do wdrożenia.

W mojej ofercie, poza wdrożeniem indywidualnym jest także kurs „Jak w 3 krokach zacząć legalnie sprzedaż on-line”, który przy mniejszym nakładzie finansowym pozwala Ci na stworzenie prawidłowych dokumentów dostosowanych do Twoich potrzeb. Kurs posiada nie tylko wzory dokumentów. Jego największą wartością jest to, że posiada filmiki instruktażowe, które przeprowadzają Cię krok po kroku za rękę. Uzupełniam razem z Tobą te dokumenty, dlatego też nie masz poczucia, że kupujesz kurs i zostajesz z tym wszystkim sama. Aktualnie w bonusie, po przygotowaniu dokumentów, przesyłasz je mi do sprawdzenia. Masz więc pewność, że to wszystko zostanie jeszcze zweryfikowane.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 30 maja 2014r. o prawach konsumenta.
 • RODORozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

O rozmówcy:

Kinga Konopelko – radca prawny. Łączy prawo i biznes. Pomaga przedsiębiorcom działać legalnie wspierając ich biznes i relacje z Klientami. Pomaga rozpocząć sprzedaż on-line, tworzy umowy, Regulaminy sprzedaży, Polityki prywatności, wdraża RODO. Dzieli się także wiedzą tworząc płatne i bezpłatne kursy, e-booki, prowadząc Live’y, webinairy.

Znajdziesz ją na www.kingakonopelko.pl,  a także na Facebooku: @Kinga Konopelko – prawnik przedsiębiorców i Instagramie: @prawnikprzedsiebiorcow

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do bezpłatnego 7-dniowej serii maili o sprzedaży on-line : www.zapis.kingakonopelko.pl/zapis-sprzedaz/

Więcej informacji o kursie znajdziesz na: www.zapis.kingakonopelko.pl/kurs-2/

fot. Agnieszka Werecha Osińska

 

Jeśli interesuje Cię temat biznesu na próbę zastanów się nad zakupem e-booka o działalności nierejestrowanej. Przygotowałam dla Ciebie kompleksowe opracowanie. Kompendium wiedzy prawnej, księgowej i macierzyńskiej na temat działalności bez rejestracji.

Więcej szczegółów jest dostępnych w zakładce sklep.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

https://www.prawo-mamy.pl/2019/06/18/dzialalnoscnierejestrowana-2/

Urlop wychowawczy, a prowadzenie działalności nierejestrowanej.

Ulga na start, a prawa przedsiębiorczej mamy. Plusy i minusy ulgi na start.

https://www.prawo-mamy.pl/2018/05/09/dzialalnosc2/

Biznes i macierzyństwo? Świadczenie rodzicielskie, a działalność nierejestrowana.

Działalność nierejestrowana, a urlop macierzyński 2019.

https://www.prawo-mamy.pl/2019/01/30/dzialalnoscnierejestrowana/

Hits: 6866

3 Replies to “Działalność nierejestrowana, a sklep online? Wywiad z mecenas Kingą Konopelko o prawnych aspektach biznesów prowadzonych przez przedsiębiorcze mamy.”

 1. Bardzo dobry artykuł – dziękuję Wam za to 🙂 Mam pytanie – skoro piszecie, że da się mieć sklep on-line z działalnością rejestrowaną, to jak to zrobić skoro operatorzy płatności np. PayPal wymagają REGON i NIP do aktywacji na WooCommerce?

 2. Dziękuję za ten artykuł.
  Ale mam jedno pytanie. Co z BDO?
  Sklep internetowy wysyłając pocztą lub kurierem przesyłkę – podpada pod “wprowadzanie na rynek produktu w opakowaniu”.
  Czy wobec tego nie powinnyśmy się zarejestrować do systemu BDO?

  1. joannarulkowska says: Odpowiedz

   Dzień dobry! Wywiad był przygotowany dość dawno i nie uwzględniałyśmy na tamten moment kwestii związanych z BDO. Postaram się przygotować w najbliższych tygodniach szczegółowy artykuł na temat BDO w działalności nierejestrowanej, ponieważ w komentarzu ciężko udzielić rzetelnej odpowiedzi. Wiele zależy od różnych czynników i warunków, które muszę wypunktować 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz