Trzy najgorsze błędy popełniane przez osoby startujące z działalnością nierejestrowaną.

Trzy najgorsze błędy popełniane przez osoby startujące z działalnością nierejestrowaną.

Dodatkowy dochód z działalności nierejestrowanej może być świetnym dodatkiem do dochodów z etatu czy kieszonkowym w czasie urlopu wychowawczego. Istnieje jednak kilka błędów, które są nagminnie powtarzane i powodują, że działalność nierejestrowana nie jest wykonywana w sposób legalny, profesjonalny i przynoszący długofalowe zyski. Jeśli chcesz, aby Twoja działalność nierejestrowana utrzymała się na rynku dłużej niż kilka tygodni, a w przyszłości przekształciła się w dochodowy biznes, koniecznie sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów. Z pozoru wydają się błahe, ale mają decydujący wpływ na trwałość i ostateczny kształt rozwoju Twojego pomysłu biznesowego.

1. Najgorsze błędy osób startujących z działalnością nierejestrowaną: brak strategii działania.

 Cel bez planu jest tylko życzeniem.

Antoine de Saint-Exupéry

Działalność nierejestrowana czasami traktowana jest jako legalna szara strefa. Bardzo nie lubię tego określenia. Osobiście bliskie jest mi podejście do działalności bez rejestracji jak do pasa startowego na drodze do większego biznesu.

Niektórzy nazywają działalność nierejestrowaną biznesem na próbę. Z jeden strony jest to właściwe określenie, bo to właśnie dzięki tej instytucji możemy przetestować swój pomysł biznesowy. Z drugiej – samo określenie, że coś jest na próbę, może powodować, iż tracisz motywację, by działać profesjonalnie.

Limit działalności nierejestrowanej wymusza jednak podjęcie decyzji, szukanie rozwiązań i modeli zarobkowania odpowiednich do Twojego pomysłu biznesowego. Jeśli nie określisz na początku swoich działań tego, czym jest dla Ciebie działalność nierejestrowana, i nie odpowiesz sobie na pytania:

 • po co to robisz,
 • jak długo chcesz ją prowadzić,
 • czy to tylko dodatkowy dochód,
 • czy część większej strategii biznesowej…

…może się okazać, że niszczysz swój pomysł.

Powinnaś określić swój cel i stworzyć plan działania. Poszukaj klientów, zanim zaczniesz tworzyć produkt, przemyśl kwestię sprzedaży, kwestię limitu, pomysłów na rozwój, pomysłów na promocję i sprzedaż. Nie traktuj działalności nierejestrowanej jako biznesu tylko na chwilę. Nie zaniżaj cen swoich usług i produktów. Naucz się sprzedawać i budować zaangażowaną społeczność. Może warto potraktować działalność nierejestrowaną jako drogę do odpowiedniego budowania marki osobistej.

Biznes każdej firmy zaczyna się i kończy na dogłębnej analizie liczb. Niezależnie od tego, czym dana firma się zajmuje, jeżeli nie umie wyciągnąć wniosków z faktów dotyczących własnej działalności i podejmuje decyzje oparte na powierzchownych informacjach lub intuicji, w ostatecznym rozrachunku zapłaci za to wysoką cenę.

Bill Gates

Ogromnym plusem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest fakt, że możemy ją zacząć i skończyć w każdej chwili. Jednak miej na uwadze to, że Twój pomysł może być naprawdę dobry. Testuj, ucz się sprzedawać, ale pamiętaj, by działać mądrze. Licz, sprawdzaj statystyki, ustalaj ceny produktów adekwatne do wartości. Rozwijaj swoją przedsiębiorczość i gdy uznasz, że jesteś gotowa zarejestruj działalność gospodarczą. Nie zmarnuj swojej szansy na stworzenie dochodowego źródła zarobku tylko dlatego, że nie masz strategii działania. Podejdź do tematu biznesu na start poważnie i profesjonalnie. Wszystkim moim klientom polecam zastanowić się nad kolejnością działań i stworzyć chociaż minimalny biznesplan.

Jak stworzyć biznesplan działalności nierejestrowanej?

Tak jak w przypadku działalności gospodarczej. Nie musi być to formalny dokument.

 • Przeanalizuj swoje pomysły biznesowe (wszystkie, jakie przychodzą Ci do głowy).
 • Wypisz wszystkie plusy i minusy konkretnych pomysłów biznesowych.
 • Przeanalizuj konsekwencje wyboru danego pomysłu i danej strategii.
 • Wypunktuj swoje mocne i słabe strony jako przedsiębiorca.
 • Stwórz listę pomysłów na produkty i usługi.
 • Ustal kolejność realizacji Twoich pomysłów i projektów biznesowych.
 • Stwórz swoją konstytucję wartości biznesowych.
 • Przeanalizuj pomysły na procedury w Twojej sprzedaży: w jaki sposób chcesz obsługiwać klientów, jakie masz podejście do sprzedaży, jak wygląda procesy sprzedaży u Ciebie. Jak będzie wyglądać u Ciebie posprzedażowa obsługa klienta.
 • Zastanów się, czy chcesz współpracować z innymi ludźmi.
 • Zbadaj rynek, poszukaj klientów, pytaj, czy ktoś jest zainteresowany Twoim produktem lub usługą.
 • Podejrzyj, jak działa konkurencja, badaj rynek. Nie kopiuj! Zanotuj, czym się wyróżniasz, w czym jesteś lepsza, co robisz inaczej.
 • Określ swojego idealnego klienta.
 • Zanotuj trzy najważniejsze aspekty (wartości) sprawiające, że klienci powinni u Ciebie kupować.
 • Przemyśl kwestię limitu (ile produktów i w jakich cenach musisz sprzedawać, by zmieścić się w limicie przychodu należnego).
 • Określ, jakie koszty będziesz ponosić w swoim biznesie i ile realnie zarobisz na danym produkcie.
 • Przemyśl kwestię czasu na prowadzenie działalności nierejestrowanej.
 • Ustal cele finansowe i projektowe w określonych odstępach czasowych, np. ustal cele tygodniowe, kwartalne, miesięczne.
 • Wypunktuj pomysły na promocję i reklamę (czy chcesz działać w social mediach czy sprzedawać na platformach sprzedażowych, czy planujesz mieć swoją stronę internetową i prowadzić specjalistycznego bloga, na którym będziesz reklamować swoje produkty, czy zamierzasz korzystać z płatnych reklam czy raczej promować się w grupach na Facebooku, czy podejmiesz współpracę na zasadzie barteru).
 • Rozważ różne opcje prowadzenia biznesu: działalność nierejestrowana, startup, działalność gospodarcza czy spółka.

Zobacz też: Wyzwanie i workbook o działalności nierejestrowanej.

2. Najgorsze błędy osób startujących z działalnością nierejestrowaną: brak przygotowanej i uporządkowanej dokumentacji.

Po wejściu w życie przepisów dotyczących działalności bez rejestracji pojawiło się wiele artykułów z chwytliwymi nagłówkami odnośnie tego, jak łatwo jest teraz przetestować swój pomysł na biznes: zero formalności!

Niestety nie do końca tak jest. Brak formalności odnosi się do wpisu w CEIDG. W działalności nierejestrowanej potrzebne są jednak inne dokumenty i o część tej dokumentacji warto zadbać, zanim zaczniesz sprzedawać swoje produkty lub świadczyć usługi.

Czytelnicy i klienci często pytają mnie, jak wystartować z działalnością nierejestrowaną? Czy naprawdę nie trzeba jej nigdzie rejestrować lub iść do urzędu? Każdemu podpowiadam, że przygotowanie uproszczonej ewidencji sprzedaży i planu strategii (w formie minimalnego biznesplanu) to dobry pomysł na formalny start. Spotykam się z różnymi reakcjami. Po pierwsze – niedowierzanie, że tylko tyle wystarczy. Po drugie – niezwracanie uwagi na te dwie kwestie.

Myślę, że przygotowanie dokumentacji, zapoznanie się z wzorami i przepisami dotyczącymi np. obowiązku wystawiania faktur to minimum, z którym musisz się zapoznać, startując z działalnością nierejestrowaną. Nie raz i nie dwa czytałam na forach internetowych, że ktoś prowadzi sprzedaż już od kilku tygodni czy miesięcy, a teraz nagle klient poprosił o fakturę. Sprzedawca prowadzący działalność nierejestrowaną nie wie, co zrobić, panikuje i jego marka traci w oczach klientów. Prowadzenie ewidencji, archiwizacja dokumentacji czy wystawianie faktur nie jest skomplikowane. Jeśli chcesz być przedsiębiorcą (a jesteś nim, prowadząc działalność bez rejestracji i sprzedając swoje usługi czy produkty), to musisz znać mechanizmy związane z prawidłowym dbaniem o dokumentację. Jeśli chcesz później przekształcić swój biznes na próbę w działalność gospodarczą, prawidłowe dbanie o dokumentację pozwoli Ci na spokojną transformację.

Brak uproszczonej ewidencji sprzedaży czy niewystawienie faktury sprzedażowej, gdy klient o nią poprosi, może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Pamiętaj, że w skład Twojej dokumentacji mogą wchodzić też:

 • faktury kosztowe,
 • rachunki,
 • paragony,
 • potwierdzenia przelewów,
 • umowy z klientami i kontrahentami,
 • polityka prywatności,
 • rejestr przetwarzania czynności,
 • regulamin sprzedaży.

O przygotowanie niektórych dokumentów możesz zadbać dużo wcześniej, a później cieszyć się spokojnym snem. O reszcie pamiętaj na bieżąco. Brak dbałości o dokumentację może Cię sporo kosztować. Tak! Nie ma tu znaczenia, czy prowadzisz działalność nierejestrowaną czy gospodarczą.

Zobacz też: Działalność nierejestrowana – faktury, rachunki i ewidencja sprzedaży.

Zobacz też: Księgowe aspekty działalności nierejestrowanej. Wywiad z księgową Jagodą Horodecką.

3. Najgorsze błędy osób startujących z działalnością nierejestrowaną: błędne określenie swojej sytuacji prawnej.

Niestety nagminnie spotykam się z tym, że osoby zachęcone hasłami łatwego dorobienia do budżetu domowego w formie działalności nierejestrowanej nie sprawdzają warunków prowadzenia takiego biznesu. Startują, nie mając do tego prawa w świetle obowiązujących przepisów. Działają nielegalnie.

Chcąc działać legalnie, należy przed pierwszą sprzedażą zapoznać się z warunkami prowadzenia działalności nierejestrowanej. Pisząc e-booka o działalności nierejestrowanej, przygotowałam formułę dziesięciu kroków. Każdy poszczególny krok to sprawdzenie każdego z dziesięciu opisanych tam warunków. Serdecznie zachęcam Cię, byś pobrała darmowy fragment e-booka, w którym jest opis tych dziesięciu kroków. Przeanalizuj je szczegółowo, zanim zaczniesz cokolwiek sprzedawać.

Zobacz też: Darmowy fragment e-booka o działalności nierejestrowanej.

Niestety nie każdy pomysł biznesowy można realizować w formie działalności nierejestrowanej.

Nie można realizować pomysłów, które wymagają uzyskania koncesji, licencji, pozwolenia czy wpisu do rejestru działalności regulowanej. Nie można wykonywać działalności nierejestrowanej w formie spółki cywilnej czy handlowej. Działalność bez rejestracji może być prowadzona tylko przez osoby fizyczne.

Nawet jeśli Twój pomysł biznesowy wpisuje się w możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, musisz sprawdzić, czy Ty możesz ją (działalność bez rejestracji) prowadzić. Należy pamiętać o warunku czystej karty. Działalność nierejestrowana to instytucja dla osób, które nigdy wcześniej nie miały biznesu lub zamknęły działalność gospodarczą kilka lat temu (60 miesięcy).

Pamiętaj o tym, że niektóre pomysły biznesowe wymagają dostosowania na innych polach prawnych, nie tylko na gruncie ustawy Prawo przedsiębiorców.

Sprawdź:

 • czy nie potrzebujesz kasy fiskalnej,
 • czy musisz zarejestrować się jako podatnik czynny VAT,
 • czy musisz skontaktować się z sanepidem, urzędem skarbowym,
 • czy działalność nierejestrowana nie koliduje z Twoją sytuacją zawodową i osobistą.

Zastanów się:

 • czy zamierzasz informować pracodawcę o prowadzeniu działalności nierejestrowanej,
 • czy prowadzisz działalność konkurencyjną,
 • czy jesteś osobą zarejestrowaną jako bezrobotna i musisz skonsultować się z urzędem pracy,
 • czy znasz prawa przedsiębiorczych mam,
 • czy zamierzasz świadczyć usługi i zawierać umowy zlecenia,
 • czy znasz prawa konsumentów.

Najczęściej popełniane błędy przez osoby startujące z działalnością nierejestrowaną: podsumowanie.

Być może czujesz się przytłuczona ilością spraw, o których trzeba pamiętać, startując z działalnością nierejestrowaną. Bardzo łatwo jest zaniedbać pewne obszary na początku prowadzenia biznesu. Każda działalność nierejestrowana wiąże się z ryzykiem, a prawdziwą umiejętność stanowi zarządzanie tym ryzykiem, a nie jego unikanie. Proszę, pamiętaj o tym, że bez podejmowania ryzyka trudno o rozwój i progres.

Moje przesłanie na dziś to:

 • Sprawdź zasady warunki prowadzenia działalności nierejestrowanej i dostosuj swój pomysł biznesowy do warunków oraz Twojej indywidualnej sytuacji życiowej.
 • Zadbaj o dokumentację. Przygotuj wzór uproszczonej ewidencji sprzedaży, politykę prywatności, regulamin sprzedaży. Przemyśl też system archiwizacji wszystkich innych dokumentów.
 • Napisz minimalistyczny biznesplan rozwoju Twojej działalności nierejestrowanej.

Koszt popełnienia błędów jest mniejszy od kosztu nierobienia niczego.

Seth Godin

Jeśli interesuje Cię temat biznesu na próbę, zastanów się nad zakupem e-booka o działalności nierejestrowanej. Przygotowałam dla Ciebie kompleksowe opracowanie. Kompendium wiedzy prawnej, księgowej i macierzyńskiej na temat działalności bez rejestracji.

Więcej szczegółów jest dostępnych w zakładce sklep.

Hits: 2378

3 Replies to “Trzy najgorsze błędy popełniane przez osoby startujące z działalnością nierejestrowaną.”

 1. Super informacje i pomocne! Zacząć działalność od zera, nie jest takie proste. Ja osobiście skorzystałam z rozwiązania jakim jest inkubator, właśnie dlatego, że przepisy mnie przerażały…

  1. joannarulkowska says: Odpowiedz

   Dziękuję za komentarz! Inkubator to świetne rozwiązanie. Też z niego korzystałam przy pierwszym biznesie. Myślę, że najważniejsze to zacząć działać i nauczyć się planowania i strategii. Jaki pomysł realizuje Pani w ramach inkubatra?

 2. Dzięki za ten podcast, miło się słuchało i wiele się dowiedziałam 🙂

Dodaj komentarz